Sākums Mīļā Auklīte
Mīļā Auklīte
Mīļā Auklīte (2014)

Latvijā ir vairāki tūkstoši ģimeņu, kurās aug bērni invalīdi. Šo bērnu vecāki nav atteikušies no saviem bērniem un nav nodevuši tos valsts aprūpē (bērnu namos un vēlāk pansionātos), bet paši uzņēmušies rūpes un atbildību par viņiem. Šie bērni ir gan ar kustību traucējumiem – no vieglām komplikācijām, kad bērns staigā nekoordinēti, līdz smagiem invaliditātes gadījumiem, kad bērns nemāk staigāt vai pat sēdēt. Turklāt fiziskas invaliditātes gadījumā intelekts un emocionālā attīstība parasti ir saglabājusies, tādēļ šo bērnu atdošana bērnu namiem ir traģēdija gan vecākiem, gan bērniem.

Otra bērnu invalīdu grupa ir bērniņi ar intelektuālās attīstības traucējumiem, kuru aprūpe arī ir īpaši smaga. Šos bērnus, kā arī bērnus ar smagiem kustību traucējumiem, vecāki nevar atstāt vienus pat uz neilgu brīdi.

Parasti šādā situācijās viens no vecākiem nevar strādāt, jo visu laiku jābūt kopā ar slimo bērnu. Daudzas no šīm ģimenēm ir nepilnas, kur bērnus audzina viena pati mamma. Sāpīga problēma ir arī slimo bērnu ģimeņu veselie bērni, kuriem mamma vienkārši fiziski nespēj veltīt nepieciešamo uzmanību.

Māmiņas atzīst - viena no galvenajām problēmām ir, ka šos bērnus nevar atstāt vienus ne uz brīdi pat 10 vai 15 gadu vecumā. Ja ģimenē šādu bērnu audzina viena pati mamma un nav radinieku, kas varētu māmiņai palīdzēt, tad mamma ar bērnu ir 24 stundas diennaktī. Savukārt, algot auklīti nestrādājoša mamma parasti nevar atļauties. Nereti vecāki nonāk līdz izmisuma situācijai, kad zūd spēki, jo nav jūtama palīdzība no valsts vai pašvaldības, un apsver iespēju atdot bērnu valsts aprūpē.

Ko sasniegsim ar šo programmu: Palīdzības programma „Mīļā auklīte” paredz dotētu auklīšu dienestu, kas jau ar 2008.gadu ļauj slimo bērnu vecākiem pretendēt uz daļēji dotētas auklītes pakalpojumiem vismaz vienu dienu nedēļā. Šo laiku mamma var izmantot pēc saviem ieskatiem – apmeklēt savu ārstu, doties kaut kur kopā ar ģimenes veselo bērnu, vai darīt citas lietas, kuras kopā ar bērnu invalīdu nav paveicamas.

Vienas auklītes izmaksas mēnesī ar visiem nodokļiem ir 206.71 EUR. Vecākiem par šo auklīšu izmantošanu būs jāmaksā, 0,36 EUR stundā, lai veidotos līdzmaksājums un atbildība par auklītes pakalpojumu izmantošanu.

Auklīšu palīdzības dienests darbojas visā Latvijā un palīdzību saņēmušo ģimeņu skaits ir atkarīgs no pieejamā finansējuma. Auklītes pirms darba tiek īpaši apmācītas, visas darbības laikā kontrolētas un tālākizglītotas.

Projekta īstenotājs:portāls Ziedot.lv  vairāk par projektu Jūs varat lasīt šeit