Sākums Jaunumi
Jaunumi
Radīts jaunas paaudzes medikaments


Eiropā jauno medikamentu fiksētās devas kombinācija tika pētīta 2300 vīrushepatīta C pacientiem. Pētījumos piedalījās pacienti ar aknu cirozi, pacienti, kuri iepriekš nav saņēmuši ārstēšanu, kā arī pacienti, kuriem iepriekšējā ārstēšana bijusi neefektīva.

Secinājums – jaunā terapija 96% gadījumu vīrushepatītu C cilvēka organismā izārstē 12 nedēļu laikā*. 
Ar šādu sensacionālu informāciju šī gada aprīlī EASL kongresā Londonā nāca klajā farmācijas kompānija AbbVie, kura prezentēja pētījumu SAPPHIRE-I, TURQUOISE-II un PERAL-III rezultātus. 

AbbVie pētījumi pierādīja, ka jaunā kombinētā terapija vienlīdz efektīvi iedarbojas gan uz tiem pacientiem, kuri iepriekš nav saņēmuši nekādu ārstēšanu, gan tiem, kuri izmantojuši iepriekš pieejamos medikamentus, kas nozīmē, ka, izmantojot jauno ārstēšanās režīmu, varētu tikt izārstētas dažādas pacientu grupas. Jaunā terapija sniedz iespēju ārstēt arī pacientus, kuri slimo ar HIV, kā arī cilvēkus, kuriem veikta aknu transplantācija.

Ja iepriekšējā vīrushepatīta C ārstēšanas terapija iedarbojās uz cilvēka imūnsistēmu, tad jaunā terapija iedarbojas uz pašu vīrusu, kavējot tā attīstību. Blakusparādības ir galvassāpes un nogurums, kas galvenokārt ir arī paša vīrushepatīta C izpausme. Zāļu lietošana – divas tabletes no rīta, viena vakarā.

Jaunā terapija Eiropā, tai skaitā arī Latvijā, tiks reģistrēta 2015. gada sākumā.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore, hepatoloģe Baiba Rozentāle: „Iepazīstoties ar pētījuma rezultātiem, varu sacīt, ka tie ir pārsteidzoši izcili, tas rada prieku un cerību, ka tuvākajā laikā C hepatīts kļūs par izārstējamu slimību. Tā ir ļoti laba un svarīga ziņa visiem C hepatīta pacientiem, bet īpaši tiem, kam ārstēšana līdz šim ir bijusi neefektīva un slimība progresējusi aknu cirozē.

Ir cerība, ka jaunais medikaments atklās jaunu posmu arī C hepatīta profilaksē. Tikai izārstējot C hepatīta slimniekus, mēs varam pasargāt sabiedrību no C vīrusa tālākas izplatības.”

Infektoloģe, hepatoloģe Velga Ķūse: „Jau vairāku gadu garumā bija informācija par klīniskajiem pētījumiem C vīrushepatīta ārstēšanas jomā. Šogad, varētu teikt, ir notikusi „revolūcija” hroniska C vīrushepatīta ārstēšanas jomā – Eiropā un 2015.gadā arī Latvijā būs pieejami jauni, labi panesami (bez nopietnām blaknēm), augsti efektīvi, ērti lietojami medikamenti. Nozīmējot jaunās preparātu kombinācijas varēs ātri palīdzēt hroniska C vīrushepatīta un pat aknu cirozes pacientiem. Ārstēšana ir terminēta (no 12 nedēļām līdz 24 nedēļām), tas nozīmē, ka pacienti ievērojami īsākā laikā atgūs veselību, atgriezīsies normālā dzīves ritmā, neļaujot slimībai progresēt un izbojāt dzīves kvalitāti.”

Par vīrushepatītu C

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka ar vīrushepatītu C pasaulē ir inficēti aptuveni 130 - 150 miljoni cilvēki.[1] Eiropā ar vīrushepatītu C ir inficēti aptuveni 9 miljoni iedzīvotāju.[2] Vīrushepatīts C pasaulē ir sastopams piecas reizes biežāk nekā HIV infekcija.[3]

Vīrushepatīta C izplatība dažādās pasaules valstīs ir atšķirīga, piemēram, Francijā, Vācijā, Ungārijā, Norvēģijā, Zviedrijā un Anglijā tā ir ap 1%, Latvijā– aptuveni 3,2%, Itālijā– 5%, savukārt Ēģiptē un Āfrikā– līdz pat 20%. [4]

Eiropā visizplatītākais ir vīrushepatīta C pirmā genotipa B apakštips, bet ASV – pirmā genotipa A apakštips.[5]

Vīrushepatīts C pretēji A un B hepatītam ir lēna un hroniski noritoša slimība. Ja šo slimību neārstē, 75 līdz 85% pacientu progresē hroniski aknu bojājumi, 10 līdz 15% pacientu attīstās aknu ciroze, bet aptuveni 1 līdz 4% pacientu katru gadu saslimst ar aknu vēzi (hepatocelulāro karcinomu).[6]

Pastāv daudz aizspriedumu saistībā ar vīrushepatītu C – cilvēki bieži vien domā, ka ar to inficējas sociāli nelabvēlīgas cilvēku grupas, tomēr tas nav tiesa. Vīrushepatīts C var izplatīties ar asinīm, seksuālo attiecību laikā, arī no inficētas mātes uz bērnu. Inficēties iespējams gan ar medicīniskām, gan nemedicīniskām manipulācijām (piemēram, tetovējot), ko veic ar nesterilām adatām, pārlejot asinis, kas satur vīrushepatītu izraisītāju, vai arī pārstādot citus inficētus audus. Vīrushepatītu C var iegūt, daloties ar personiskajiem higiēnas piederumiem (zobu birste, skuveklis, manikīra piederumi u.c.).

Vīrushepatīta C diagnostika ir pieejama un salīdzinoši vienkārši veicama, tomēr nereti diagnoze tiek noteikta novēloti, jo slimības simptomi parādās pēc ilgāka laika un visbiežāk cilvēki vīrushepatīta C iespējamību neattiecina uz sevi. Savlaicīga diagnostika ir ārkārtīgi svarīga, jo rada iespēju uzsākt ārstēšanu vēl pirms slimības komplikācijām, piemēram, aknu cirozes un aknu vēža attīstības.

Pret vīrushepatītu C nav vakcīnas, kā tas ir, piemēram, vīrushepatīta A un B gadījumā.

Par AbbVie pētījumiem

SAPPHIRE - I ir globāls, daudzcentru, randomizēts, dubult akls, placebo kontrolēts pētījums, kurā 12 nedēļu garumā piedalījās 631 iepriekš neārstēti pacienti ar vīrushepatīta C 1. genotipu, kuriem vēl nav attīstījusies aknu ciroze. Pētījumā iesaistītie pacienti saņēma jauno AbbVie medikamentu kombināciju kopā ar ribavirīnu. Vispārējā medikamenta efektivitāte bija 96%.

TURQUOISE-II ir randomizēts, atklāts pētījums 12 vai 24 nedēļu laikā, iesaistot 380 vīrushepatīta C pacientus un izmantojot AbbVie medikamentu kombināciju kopā ar ribavirīnu. Pētījumā piedalījās pacienti, kuri slimo ar vīrushepatīta C 1. genotipu un aknu cirozi. Ārstēšanās efektivitāte pēc 12 nedēļu ārstēšanas kursa bija 91,8% un pēc 24 nedēļām 95,6%.[7]

Pētījumā PEARL-III 12 nedēļu laikā tika novērtēta AbbVie jaunās terapijas efektivitāte un drošība ar vai bez ribavirīna. Pētījumā tika iesaistīti 419 pieaugušie pacienti ar vīrushepatīta C 1b genotipu, kuriem nav aknu cirozes. Pēc 12 nedēļām veiksmīga izārstēšanās tika novērota 99,5 % (ar ribaverīnu) un 99,0 % (bez ribavirīna) gadījumu.[8]*Ārstēšanas režīms fiksētas devas kombinācijā ABT-450/ritonavir, ombitasvir (ABT-267) un dasabuvir (ABT-333.

Informāciju sagatavoja „Divi gani – sabiedriskās attiecības”

[1]http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs164/en/
[2]http://www.biomedcentral.com/1471-230X/13/16
[3]http://www.hepatits.lv/ru/pacientiem/virushepatiti
[4]http://www.hepatits.lv/ru/pacientiem/virushepatiti
[5]http://www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(13)00794-0/abstract
[6]http://www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(13)00794-0/abstract 
[7]http://abbvie.mediaroom.com/2014-01-31-AbbVie-Completes-Largest-Phase-III-Program-of-an-All-Oral-Interferon-Free-Therapy-for-the-Treatment of-Hepatitis-C-Genotype-1
[8]http://abbvie.mediaroom.com/2014-01-31-AbbVie-Completes-Largest-Phase-III-Program-of-an-All-Oral-Interferon-Free-Therapy-for-the-Treatment-of-Hepatitis-C-Genotype-1


 

 
Speciālo palīglīdzekļu centrs Rīgā

Rīgā, Murjāņu ielā 1a (Juglā) darbu ir uzsākusi biedrība "Speciālo palīglīdzekļu centrs". Tā ir zviedru uzņēmēju sponsorēta labdarības organizācija, kas ieved ļoti labus tehniskos palīglīdzekļus.
Centrs strādā divas dienas nedēļā - ceturtdienās un piektdienās. Par laiku, lai apskatītu palīglīdzekļus, iepriekš jāvienojas ar centra darbiniekiem: vadītāju Zani Ūdri (mob.26177779) vai ergoterapeitu Tomu (mob.t.25522788), epasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
Noteikti šo centru ir vērts apmeklēt ģimenēm, kurām ir bērni, jaunieši, pieaugušie ar kustību traucējumiem un/vai pašaprūpes traucējumiem. Palīglīdzekļu klāsts ir no vannas krēsliem līdz trīsriteņiem un ratiem. Reizēm ir arī tehnika, kura paredzēta tieši cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem.
Nosūtījums nav nepieciešams, noslēdzot līgumu, var saņemt palīglīdzekli lietošanā bez maksas, kā arī ergoterapeitu konsultācijas to lietošanai.


 

 
MK sēde par iespējamajiem grozījumiem MK noteikumos par atbalstu celiakijas slimniekiem


Otrdien, 17.jūnijā pl.12:00 notiek sēde Ministru kabinetā, kur tiks izskatīts jautājums par iespējamajiem grozījumiem Ministru kabineta 2013. gada 21. maija noteikumos Nr. 261 "Noteikumi par valsts atbalstu ar celiakiju slimiem bērniem, kuriem nav noteikta invaliditāte".


Varat ieiet MK mājas lapā www.mk.gov.lv sadaļa Ministru kabineta sēdes. Laiks runāšanai parasti nav atvēlēts liels, tā kā parasti runā viens NVO pārstāvis, pašam jāiet pie mikrafona, neviens neaicinās, ziņotājs dos ziņu par īsto brīdi. Aicinām pieteikties ģimenes, kuras skar šī problēma, un kopā doties uz sēdi. Tāpat mums jāizvirza pārstāvis, kas varētu izteikti vecāku kopējo viedokli šajā jautājumā.

Ja vēlaties apmeklēt sēdi, sūtiet man savu vārdu, uzvārdu, personas kodu uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu . Vietu skaits ir ierobežots.


Labklājības Ministrs iesniegs informatīvo ziņojumu "Par valsts atbalsta ar celiakiju slimiem bērniem saņēmēju loka pārskatīšanu"Ikviens var skatīties Ministru kabineta sēdes un valdības nama prese konferences tiešraidē, kas ļauj uzzināt kādus lēmumus valdība pieņēmusi un kāpēc.
Valdības sēdes notiek otrdienās plkst.12:00. Iepriekšējās Ministru kabineta sēdes vari noskatīties tiešraižu arhīvā.
Latvija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kur valdības sēdēs ir atklātas un redzamas tiešraidē. Skaties, kādas ir iespējas citās valstīs infografikā.
http://www.mk.gov.lv/lv/aktuali/tiesraides/


 

 
Izmaiņas MK not.Nr.710

Izglītības Ministrija ir uzsākusi diskusiju par iespējamiem grozījumiem Ministru kabineta 2012. gada 6.oktobra noteikumos Nr.710 "Noteikumi par vispārējās pamatizglītibas un vispārējās vidējās izglītības iestāžu nodrošinājumu atbilstoši izglītojamo speciālajam vajadzībām".
Ja Jums ir laiks un iespējas palīdzēt sagatavot ierosinājumus arī Autisma apvienības vārdā, dodiet ziņu - šī ir būtiska sadaļa likumdošanā.

Informācijai:
Līga Bērziņa
Latvijas Autisma apvienība
Torņa iela 4, 1B-202, Rīga, LV-1050
29454011
www.autisms.lv


 

 
Latvijas Autisma apvienības aktualitātes vasarai!

30. jūnijā plkst. 17:00 vecāki aicināti uz tikšanos par tēmu "Autisms un meitenes".
Aicinām iesūtīt jūsu jautājumus, kā arī ieteikumus, kādi materiāli būtu svarīgi jums un atbalsta personām - mūsu brīvprātīgo komanda centīsies sameklēt uz tiem atbildes.
Lai gan šī tikšanās plānota tieši meiteņu vecāku atbalstam, aicinām ciemos arī speciālistus, pedagogus un citus interesentus.

Augusta sākumā sadarbībā ar biedrību "Papardes zieds" plānota tikšanās par tēmu "Autisms un seksualitāte".

Jūlijā, augustā un septembrī plānotas ilgi gaidītās vizuālā atbalsta materiālu izgatavošanas darbnīcas, kurās interesentiem būs iespēja ne tikai semināra formātā uzzināt par vizuālā atbalsta izmantošanu dažādās vidēs, bet arī bez maksas izgatavot sev nepieciešamos vizuālās uzskates materiālus lietošanai ikdienā. Šī iespēja būs ne tikai ģimenēm, bet arī dienas centriem, sociālajiem darbiniekiem, pedagogiem un citiem.
Lai saprastu Jūsu prioritātes un vajadzības vizuālā atbalsta jomā, kā arī mēs varētu sagatavoties darbnīcām, lūdzam aizpildīt šo anketu:
https://docs.google.com/forms/d/15JqVlvyTwyB5Pc1DcaDByK6pZP6iU8oWJO8YqHcqSFQ/viewform

Autisma apvienībā reizi nedēļā notiek pasākumu cikls "Tikšanās ar draugiem". Vasaras posmā, ja būs labi laika apstākļi, pasākumi notiks ārā.
Darbnīcu mērķis dot iespēju bērniem iegūt jaunus draugus un domubiedrus, palīdzēt veidot pozitīvus uzvedības modeļus, attīstīt runu un komunikāciju, patstāvību un cieņu pret sevi un apkārtējiem, kā arī ģimenēm dodot iespēju komunicēt, atpūsties un apmainīties ar pieredzi.
Pieteikšanās un atteikšanās ir obligāta!
Pieteikšanās un sīkāka informācija: Jekaterina Tumaševica: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu


Vairāk par aktualitātēm Latvijas Autisma Apvienībā
Līga Bērziņa
Latvijas Autisma apvienība
Torņa iela 4, 1B-202, Rīga, LV-1050
29454011
www.autisms.lv

 
« SākumsIepriekšējā123456789NākamāBeigas »

7 lapa no 9