Sākums Doman Plus neirorehabilitācija
Rehabilitācija
Jelgavā uzsāk strādāt pēc Doman Plus metodes! Nepieciešama brīvprātīgo iesaistīšanās!
Steidzami meklējam brīvprātīgos, kas var palīdzēt ģimenēm izvingrināt bērnus ar īpašām vajadzībām. Tā ir īpaša vingrošana pēc Domana Plus metodes. Tā ir individuāli izstrādāta programma katram bērnam. Programma ietver dažādu vingrinājumu un uzdevumu kompleksu, tajā skaitā valodas stimulācija, sensorā stimulācija, redzes un dzirdes stimulācija (gan aktīvie, gan pasīvie uzdevumi). Atkarībā no bērna neiroloģiskā vecuma ik dienas ir nepieciešami 2-3 palīgi. Tas ir visas dienas darbs un prasa lielu darbu un disciplīnu vecākiem. Šī metode ļaut piecelt kājās tos, kas nestaigā, attīsta redzi pat neredzīgiem cilvēkiem, nedzirdīgie/vajdzirdīgie sāk dzirdēt. Būtībā tas,ko mēs daram ar bērnu ir Neirological ReEducation, jo zinātniski ir pierādīts, ka ir iespējams izmainīt smadzenes (smadzenēm ir milzīgs potenciāls), ja ir dzīva un aktīva kaut viena smadzeņu šūna. bērniem ar funkcionālajiem traucējumiem vai bērniem, kas funkcionē vāji, laiks ir vislielākais ienaidnieks, tāpēc nevar zaudēt ne dienas.
Tas tāds pagarš ievads. Bet būtībā šobrīd mūsu pusē ir 2 ģimenes, kas ir uzsākušas šo programu. Ir vēl ģimenes, kas labprāt to darītu, bet viņiem nav palīgu. Iesākumā būtu nepieciešami 3 palīgi, ar laiku pietiktos arī ar 2 palīgiem. Šie cilvēki var arī mainīties. Piemēram, ja katrs varētu atnākt savā brīvā brīdī, mēs varētu sakombinēt grafiku. Šobrīd pēc programmas strādā ģimene Līvbērzē un programmu uzsāk ģimene Jelgavā, Satiksmes ielā. Mēs arī domājam, ka nākotnē varētu darboties kādās telpās pilsētas centrā.
Turpmāk arī informēšu Jūs,kā mums veicas un kādi ir rezultāti. Bet šobrīd esam apņēmības pilni mainīt savu dzīvesveidu, tajā skaitā ēdienkarti, ieradumus, un daudz strādāt, lai veicinātu bērna pilnvērtīgu dzīvi. Bērni ir mūsu nākotne, bet mūsu bērniem ir nepieciešama Jūsu palīdzība!


Medijos vairāk par šo metodi un procesu var lasīt zemāk un skatīt šajās saitēs:

http://www.dizvanagi.lv
Februārī Liepājā atkārtoti viesosies neiroloģe Bozena Bejnar-Slawow (ASV)

http://www.lnt.lv Tautas balss 10.februāra raidījumā sākot no astotās minūtes (00:08:40)
Kā arī ir vērts iepazīties ar Dāga stāstu, lai Jūs saprastu, ko mēs darām, ko no mums tas prasa un cik tas ir svarīgi bērnam!


Ja Jums rodas kādi jautājumi vai ierosinājumi, kā palīdzēt ģimenēm, ar prieku gaidīšu ziņu uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu vai zvaniet +371 22080338.

31.01.2014

Biedrība “Dižvanagi”  (www.dizvanagi.lv) ir saņēmusi 50,5 tūkstošus eiro lielu finansējumu no Sabiedrības integrācijas fonda, lai šajā gadā īstenotu projektu “Prasmju pilnveidošana ģimenēm, kurās aug bērni ar invaliditāti”. Tagad 30 šo īpašo bērnu ģimenēm būs iespēja iegūt zināšanas, kā mājas apstākļos veicināt bērnu attīstību, kā arī piedalīties praktisko apmācību kursā.

“Dižvanagu” vadītāja Ilze Durņeva sarunā ar “Kurzemes Vārdu” skaidroja, ka šis projekts ir pēctecība tam darbam, ko biedrība iesāka pirms trim gadiem, kad uz Liepāju sāka braukt neirorehabilitācijas speciāliste Božena Beijnare-Slavova no ASV, kura apmācīja bērnu vecākus īpašās neirorehabilitācijas zinībās un praktiskās iemaņās. Līdz ar finansējuma saņemšanu šo programmu šogad varēs paplašināt. Vienlaikus ar B. Beijnari-Slavovu ieradīsies vēl divi speciālisti no ASV – osteopāts Roberts Laruso un makrobiotiskas speciāliste Filisa Kimmela-Lidi.

Projektu īstenot paredzēts divos posmos. Pirmais sāksies 1. februārī un ilgs līdz mēneša beigām. Notiks gan lekcijas un apmācības vecākiem, gan arī 12 dienu intensīvs praktiskais darbs ar ģimenēm, slimo bērnu ieskaitot, lai ģimene apgūtu tās iemaņas un prasmes, kā tālāk strādāt ar savu bērnu, lai veicinātu tā attīstību. Bet augustā ieplānota rehabilitācijas nometne. Abos posmos piedalīsies gan ģimenes, kas jau iepriekš iesaistījušās šajā neirorehabilitācijas programmā un panākušas labus rezultātus, gan jaunas ģimenes, kurās aug bērni ar smadzeņu darbības traucējumiem.

14. februārī šā paša projekta laikā notiks plaša konference, kurā piedalīsies gan veselības ministre, gan labklājības ministre, gan citas augstas amatpersonas. “Mūsu mērķis ir ar laiku šo pakalpojumu – slimo bērnu neirorehabilitāciju – ieviest kā valsts apmaksātu palīdzību,” sacīja I. Durņeva.

Pārpublicēts liepajniekiem.lv


31.01.2014
“Mājas Neirorehabilitācijas programma” Liepājā tiek īstenota sadarbībā ar starptautisko lektori un eksperti Bozena Bejnar-Slawow (ASV), kura praktizē neiroloģiskās attīstības programmu pēc Domana metodes (Neurological Organization Program according to the Doman Method), kas zināma arī kā neiroloģiskās attīstības veicināšanas programma bērniem ar smadzeņu bojājumiem (“Neiro-re-education for brain injured children”).

Apmācību ietvaros bērnu vecāki un speciālisti, kas ikdienā strādā ar bērniem, tiek izglītoti par to, kā ar dažādu vingrinājumu palīdzību un korekcijām ikdienas ēdienkartē iespējams veicināt bērnu attīstību.

Programmas īstenošanas pamatā ir vecāku izpratne par bērna veselības stāvokli un motivācija pašiem katru dienu ar bērnu strādāt, lai to uzlabotu. Tādēļ bērnu vecāki apgūst teorētiskas un praktiskas zināšanas par bērna nervu sistēmu, tās problēmām un iespējām pašiem veicināt bērna attīstību. Savukārt programmas otrais etaps ir individuālas rehabilitācijas programmas sastādīšana bērnam.
Bozena Bejnar Slawow ir poļu izcelsmes amerikāniete, kura, izmantojot savas zināšanas un profesionālo pieredzi, kopš 1985. gada regulāri organizē ģimeņu apmācību dažādās Eiropas valstīs. Viņa ir viens no tiem nedaudzajiem cilvēkiem, kuriem ir bijusi iespēja praksē apgūt metodi, kas ļauj palīdzēt bērniem ar neiroloģiskām saslimšanām. Savā lektores darbā viņa iepazīstina vecākus un speciālistus ar Neiroloģiskās Attīstības programmu, kuru vairāk kā pirms 50 gadiem radījis Glens Domans.
Apmācību laikā Bozena palīdz vecākiem un speciālistiem izprast šīs rehabilitācijas metodes pamatprincipus, lai viņi tos varētu pielietot bērnu aprūpē. Metode nav invazīva, tā ir droša un loģiska, kas ļauj vecākiem pašiem to ikdienā izmantot, lai veicinātu savu bērnu attīstību.
Tas atvieglo arī valsts lomu šo bērnu aprūpē, jo metodes izmantošana palīdz vecākiem pašiem izprast sava bērna stāvokli, viņa individuālās vajadzības un nav nepieciešams bērnu ievietot ilgstošās aprūpes institūcijās – bērns var augt savā ģimenē, jo vecāki vairs nejūtas tik bezpalīdzīgi sava bērna ikdienas aprūpē.
Tādēļ seminārs šajā programmā ir obligāts priekšnosacījums turpmākam darbam ar ģimeni – lai pēc lekciju apmeklējuma vecāki varētu izvērtēt to, vai konkrētā metode viņu bērnam ir piemērota un vai ģimene ir gatava intensīvam darbam pēc šīs metodes.
Pēc tam seko bērna attīstības izmeklēšana atbilstoši Cilvēka attīstības profilam pēc Domana metodes. Tā ir funkcionāla, neinvazīva neiroloģiska izmeklēšana, kas sastāv no vecāku izjautāšanas un bērna novērošanas.
Bērnam tiek izstrādāta individuāla mājas neirorehabilitācijas programma, pēc kuras ģimenei ir patstāvīgi un regulāri ar bērnu jāstrādā.
Taču Bozena ir pārliecināta, ka vecākiem un speciālistiem ir jābūt kā vienotai komandai, tādēļ viņa ir atvērta sadarbībai ne vien ar pašu ģimeni, bet arī ar aprūpes institūciju un mācību iestāžu speciālistiem, aicinot tos būt atsaucīgiem un izmantot šo metodi kā papildus iespēju bērna attīstības veicināšanā. Tajos aprūpes centros un izglītības iestādēs, kur iespēju robežās ir ieviesti šīs metodes pamatprincipi, arī paši speciālisti ir atzinuši pozitīvos rezultātus, kurus ir izdevies sasniegt, pat ja programma tikusi īstenota tikai daļēji.
Programmas pārliecinošie rezultāti ir rosinājuši biedrību „Dižvanagi” mērķtiecīgi strādāt pie tā, lai šī metode būtu maksimāli pieejama arī Liepājas un visas Latvijas bērniem.
Pateicoties Liepājas pilsētas domes, Ziedot.lv, Mārtiņa Freimaņa fonda un privāto ziedotāju atbalstam, speciāliste kopš 2011.gada augusta apmeklē Liepāju divas reizes gadā un ir sniegusi palīdzību kopumā 31 ģimenei no Liepājas, Kurzemes reģiona un citām Latvijas pilsētām. Vecāki ir pārliecinājušies, ka, mērķtiecīgi īstenojot programmu, bērns, kurš nespēj pakustēties, sāk rāpot un staigāt; bērns, kurš nerunā, sāk komunicēt, lasīt grāmatas, zīmēt, un rēķināt.
Apmācību cikla laikā, kas parasti ilgst piecas dienas, vecākiem tiek sniegtas teorētiskas un praktiskas zināšanas, kas palīdz izprast dažādu faktoru ietekmi uz bērna veselību un attīstību un apzināties to, kā, izmantojot dažādus vingrinājumus un ieviešot korekcijas bērna ēdienkartē, panākt būtiskus uzlabojumus sava bērna fiziskajā un garīgajā attīstībā. Izmantojot elektroniskās saziņas starpniecību, ģimenēm ir iespēja regulāri sazināties ar speciālisti, lai programmas gaitā saņemtu papildus konsultācijas.
Viens no programmas efektivitātes iemesliem ir regularitāte. Nodarbības nenotiek reizi nedēļā vai dažas reizes gadā – šajā gadījumā rehabilitācija kļūst par bērna ikdienu, līdz ar to arī progress ir stabils, ar laiku aizstājot pat operācijas un medikamentus. Tomēr ir jārēķinās ar to, ka rezultāts ir atkarīgs no pašas ģimenes gatavības un neatlaidības nopietni strādāt pēc sastādītās programmas.
Pēc vizītes Liepājā 2011.gadā, kas bija pirmā B. Bejnar-Slawow viesošanās Baltijas reģionā, speciāliste izteica gandarījumu par profesionāli organizēto uzņemšanu un ģimeņu atsaucību un pauda gatavību turpmāk sadarboties ar „Dižvanagiem” un Liepājas pilsētu kā neirorehabilitācijas programmas konsultāciju un mācību centru Baltijas reģionā.
Esam ļoti gandarīti, ka ir izdevies radīt iespēju Latvijas ģimenēm uzlabot savu bērnu veselību, nemērojot ceļu uz rehabilitācijas centriem citās valstīs un izvairoties no papildus izmaksām. Sadarbība ar B.B.Slawow ir apstiprinājusi to, ka bērni ar invaliditāti patiesībā ir tik varoši un spēj pārsteigt mūs visus, ja vien savlaicīgi un regulāri saņem sev nepieciešamo rehabilitāciju.

Lekciju plānojums (galvenās tēmas)
Ievads: Glena Domana darba apskats.
“Doman Plus” saikne ar Neiro-re-apmācības programmu.
Rehbilitācijas filosofiskais aspekts.
Ievads Cilvēka Attīstības Profilā: kā saprast un novērtēt savu bērnu.
Jūsu bērna profils un viņa nozīme programmā.
Sensoro ceļu attīstība saskaņā ar profilu:
Redzes attīstība: teorētisko zināšanu nozīme un praktiskais darbs;
Dzirdes attīstība: teorētisko zināšanu nozīme un praktiskais darbs;
Taktilā attīstība: teorētisko zināšanu nozīme un praktiskais darbs.
Citi uztveres kanāli, caur kuriem iedarboties uz bērna attīstību ārpus profila:
Garša: teorētisko zināšanu nozīme un praktiskais darbs;
Oža: teorētisko zināšanu nozīme un praktiskais darbs.
Galvas smadzeņu integratīvo daļu attīstība:
Kāpēc un kā?
Sensorās un fiziskās / motorās attīstības savstarpējā saistība;
Motoro ceļu attīstība saskaņā ar cilvēka attīstības profilu;
Mototrikas attīstība: teorētisko zināšanu nozīme un praktiskais darbs;
Runas attīstība: teorētisko zināšanu nozīme un praktiskais darbs;
Manuālā attīstība: teorētisko zināšanu nozīme un praktiskais darbs;
Attīstība un individuālā programma vestibulārās sistēmas attīstības veicināšanai.
Fizioloģiskā bāze intelektuālās un motorās attīstības veicināšanai:
Kā veidot nākotni, atliekot malā to, kas jau ir noticis pagātnē;
Mūsu bērnu veselības stāvokļa vēstures / attīstības izzināšana;
Uztura nozīme bērnu attīstībā;
Veselības jautājumi, kas saistīti ar nepareizu ēšanu, slēptās alerģijas un toksiskums;
Skābekļa bagātināšanas programma;
Viss par masku izmantošanu (masku tipi, higiēna, drošība un uzraudzība);
Viss par patterningiem (dažādi to veidi dažādiem bērniem);
Mugurkaula un galvaskausa nozīme neiroloģiskās attīstības procesā;
Citas noderīgas palīdzības metodes.
Kā iemācīt bērnam lasīt un kāpēc tas ir svarīgi?
Intelektuālās programmas pakāpeniska sistemātiska veidošana;
Izglītojošas vides radīšana attīstības veicināšanai bērniem ar smadzeņu bojājumiem;
Piemērota un nepiemērota vide bērniem ar smadzeņu bojājumiem.
Kā nodrošināt programmas īstenošanu, lai tā būtu rezultatīva?
Cik svarīgi ir monitorēt mājas programmas izpildi un kā dinamika nosaka programmas panākumus.
Dalīšanās pieredzē. Kā mēs varam paplašināt šo darbu un sadarboties ar citiem. Kā sasniegt nepieciešamo atmosfēru mājās un ap bērnu.
Noslēgums: izpratne par to, kāpēc nepieciešams darīt kaut ko nevis tikai par to, kā to darīt.
Jautājumu un atbilžu daļa paredzēta katras dienas noslēgumā.
Semināra laikā tiks demonstrēti video un filmas, lai sniegtu praktisku ieskatu apskatītajās tēmās.
Pārpublicēts no www.dizvanagi.lv